Zmiana samochodu to z reguły duży wydatek. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup używanego a co dopiero nowego auta, płacąc za niego od razu gotówką. Nawet jeśli kogoś stać na taki krok, to jest to rozwiązanie mało optymalne, gdyż pieniądze można wykorzystać inwestując tak, aby na nas zarabiały a nie lokując je w samochód, który z każdym dniem użytkowania będzie tracił na wartości (no chyba, że jest to auto zabytkowe, którego wartość, wraz z upływem lat, staje się coraz większa).

Decydując się na zmianę bądź zakup nowego auta, powinniśmy rozważyć ‘zaciągnięcie’ na ten cel kredytu samochodowego. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są ogromne, jedną z nich wymieniliśmy już na samym początku, czyli nie zamrażanie pieniędzy, którymi możemy z powodzeniem tak ‘obracać’, aby cały czas na nas zarabiały. Ktoś powie, no dobrze, ale kredyt samochodowy też będę musiał spłacić i to do tego z odsetkami, dlaczego więc ma to być lepszym rozwiązaniem? Dlatego, że zakup przeciętnego, średniej klasy samochodu, to wydatek przynajmniej ok. 35.000 zł i to używanego. Wydanie jednorazowo takiej kwoty, to dla przeciętnego Polaka duże obciążenie finansowe a biorąc na ten cel dobry kredyt samochodowy, jego spłatę rozłożymy na długi okres czasu, płacąc ratę w wysokości jedynie kilkaset złotych miesięcznie. Teraz odpowiedzmy sobie sami, czy dobrze zainwestowane 35.000 zł(jeśli oczywiście ktoś dysponuje jednorazowo taką gotówką) nie da nam przypadkiem większego przychodu miesięcznego niż kwota kilkuset złotych miesięcznej raty za zaciągnięty kredyt samochodowy? Nie trzeba tutaj przeprowadzać jakiś specjalnych analiz, aby odpowiedzieć sobie TAK. Dobrze wykorzystana gotówka, którą wydalibyśmy na pokrycie kosztów, związanych z zakupem samochodu, przy dobrej inwestycji, może przynieść nam dochód, który w zupełności wystarczy na pokrycie miesięcznej raty za pojazd i jeszcze zostanie nam spora reszta.

Kolejnym atutem, dobrych oczywiście kredytów samochodowych, jest finansowanie przez nich, oprócz samego samochodu, także kosztów ubezpieczeń i prowizji związanych z rejestracją auta, dzięki czemu, przy zakupie samochodu nie będziemy musieli pokrywać ich z własnej kieszeni. Jest to istotna zaleta, gdyż w niektórych wypadkach, koszty te mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych (rejestracja samochodu, zakup ubezpieczenia OC oraz AC).

Niektórzy z nas sądzą, że kredyt samochodowy można otrzymać tylko na zakup aut nowych, pochodzących prosto z salonu. Jest to oczywiście mylne mniemanie, gdyż wiele banków już dawno odeszło od tej praktyki a w ich ofertach kredytów samochodowych czytamy, że akceptują pojazdy zarówno nowe jak i używane a także po leasingowe, sprzedawane przez dealerów oraz osoby prywatne. Są banki, które posuwają się jeszcze dalej i oprócz kredytowania aut pochodzących z salonów, komisów i od osób prywatnych, oferują nam także gotówkę na zakup samochodów z zagranicy, świadcząc jednocześnie swoją pomoc przy jego kupnie a także negocjując dla nas jak najlepszą cenę. Trzeba tutaj dodać, że kredyt samochodowy w niektórych bankach możemy wziąć na zakup nie tylko samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, ale także mogą one posłużyć do zakupu motocykla, motoroweru czy nawet quada.

Możemy również doszukać się takich ofert, które oprócz pieniędzy na samochód, dodatkowo przyznają nam gotówkę, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel, jak wakacje, zakup sprzętu AGD, RTV bądź remont domu czy mieszkania. Tak – dzięki temu, że niektóre banki kredytują do ponad 100% wartości samochodu, to po zakupie takiego auta, zostanie nam jeszcze ‘trochę’ pieniędzy – otrzymujemy, można powiedzieć, taki dodatkowy mini kredyt gotówkowy.

W walce o klienta, banki, w zamian za skorzystanie z ich oferty, prześcigają się w tworzeniu różnych bonusów i promocji. I tak, razem z gotówką na nasz nowy pojazd, możemy otrzymać dodatkowo bon paliwowy, lub obniżyć oprocentowanie samego kredytu a jeśli nie mamy czasu, aby udać się osobiście do banku, to też nic straconego, gdyż doradcy sami do nas dojadą, abyśmy mogli dokonać wszystkich formalności.

Po powyższej, pobieżnej trochę lekturze dotyczącej kredytów samochodowych, to Tobie, Drogi Czytelniku, pozostaje wybrać czy zdecydujesz się na taki kredyt samochodowy bądź czy Twój nowy pojazd zakupisz z własnej kieszeni. My jedynie przedstawiliśmy Tobie korzyści płynące z rozwiązania, którym jest taka forma kredytowania, natomiast to Ty dokonasz wyboru, w którym banku i czy w ogóle się na nią zdecydujesz.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, doradzamy Tobie, aby dobrze się zorientować w gąszczu różnych ofert kredytów. Nie patrz tylko na to, co ma Tobie do zaproponowania bank, w którym posiadasz konto bądź masz już uruchomiony jakiś kredyt, gdyż bardzo często zdarza się, że konkurencja przygotowała dla nas lepszą ofertę i szkoda byłoby z niej nie skorzystać. Użyj do tego celu Internetu, porównaj specyfikację i opisy różnych ofert, zobacz opinie ludzi, dopasuj kredyt samochodowy do swoich wymagań i możliwości a dopiero później udaj się do banku bądź złóż wniosek przez Internet. Pamiętaj przy tym, że każdy kredyt jest zazwyczaj zobowiązaniem na lata i rezygnacja z niego nie należy do rzeczy łatwych a czasami jest wręcz niemożliwa.