Firmy zajmujące się pośrednictwem pożyczkowym prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów. „Tanie pożyczki gotówkowe”, „pożyczki gotówkowe od ręki” – takie hasła zachęcają nas na każdej ruchliwej ulicy do skorzystania z konkretnej oferty pożyczkowej.

Zapytując o szczegóły, doradcy klienta informują nas szczegółowo o kosztach pożyczki kształtowanych w głównej mierze przez oprocentowanie.

Aby najlepiej ocenić, czy pożyczki gotówkowe są aż tak tanie, należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z wzięciem pożyczki, o których często zapominamy podpisując umowę w banku czy innej instytucji parabankowej.

Przykładowo, pożyczka wzięta na konto bankowe w kwocie 1000zł na 12 miesięcy w jednym z banku oferującym „atrakcyjną” pożyczkę oprocentowana jest nominalnie od 8% (wszystko zależy od tego, jakim dochodem netto możemy się pochwalić. Doliczając do tego prowizję (od 2%) oraz ubezpieczenie (0,21% miesięcznej raty), oprocentowanie efektywne pożyczki kształtuje się na poziomie 27%. Do tego należy doliczyć prowizje bankowe pobierane przy wypłacie kwoty pożyczki (ok.2 zł), a także opłaty za przelew wykonywane na poczcie (2,50zł jednorazowo) lub przelew bankowy (0,50 zł do 1,50zł). Całkowity koszt takiej pożyczki w skrajnym przypadku to: odsetki plus prowizja plus ubezpieczenie – około 270 zł, opłaty bankowe (koszty przelewów na poczcie lub bankowych) – od 6 do 30 zł.